Baza Kolejarzy

Wyszukiwarka

Wyszukiwanie rozszerzone

Wybierz pierwszą literę nazwiska

Drukuj

Marian Chmielecki

Data urodzenia: 03.01.1890 r.
Miejsce urodzenia:
Imię ojca:
Imię matki:
Nazwisko rodowe matki:
Data śmierci: 01.09.1939 r.
Miejsce śmierci: Szymankowo, pow. Malbork, woj. pomorskie
Służba w PKP: W 1939 r. starszy asystent, p.o. kasjera biletowego na stacji Szymankowo/ Simonsdorf (polski posterunek celny, Wolne Miasto Gdańsk)
Represje – więzienia/obozy: zamordowany wraz z 20 innymi osobami – kolejarzami, celnikami i członkami ich rodzin przez Niemców w Szymankowie 01.09.1939 r. o godz. 4.45 i pochowany w zbiorowej, bezimiennej mogile na obrzeżach wsi.
Służba wojskowa lub konspiracyjna:
Posiadane odznaczenia:
Dodatkowe informacje:

Zanim polscy inspektorzy celni zostali zamordowani zdołali powiadomić o napadzie, wystrzeliwując ok. 4.30 rakietę ostrzegawczą. Dzięki bohaterskiej postawie polscy kolejarze w tym czasie wykoleili pociąg z żołnierzami Wehrmachtu, który był przygotowany do ataku na Polskę, a polscy saperzy zdążyli odpalić ładunki wybuchowe, które zniszczyły most na Wiśle w Tczewie. Uniemożliwiło to atak wojsk niemieckich i opanowanie ważnego mostu na Wiśle. Po wojnie ciała pomordowanych kolejarzy i celników zostały w 1947 r. ekshumowane i przeniesione do zbiorowego grobu na Cmentarzu Ofiar Hitleryzmu – Cmentarzu na Zaspie przy ul. Chrobrego w Gdańsku. W miejscu ich pochówku w Szymankowie kolejarze ustawili pomnik pamięci zamordowanych kolejarzy i celników. Ponadto 01.09.2007 r. na budynku dworcowym w Szymankowie została odsłonięta przez Związek Pracodawców Kolejowych pamiątkowa tablica upamiętniająca ofiary tamtych wydarzeń. Co roku w tych miejscach kolejarze oddają hołd swym zmarłym bohaterskim kolegom.

Skany / fotografie: