Baza Kolejarzy

Wyszukiwarka

Wyszukiwanie rozszerzone

Wybierz pierwszą literę nazwiska

Drukuj

Franciszek Kopeć

Data urodzenia: 01.12.1904 r.
Miejsce urodzenia: Zagnańsk, pow. Samsonów, woj. kieleckie
Imię ojca: Tomasz
Imię matki: Katarzyna
Nazwisko rodowe matki: Papros (?)
Data śmierci:
Miejsce śmierci:
Służba w PKP: 01.07.1924-01.03.1925 r. praca czasowa w PKP; 1926-1927 – DG Kielce – kancelista, 1927-1930 – kancelista w kancelarii zawiadowcy stacji Kielce, a następnie dyżurny ruchu. 1936-1939 dyżurny ruchu na stacji Potok Zloty. Po powrocie do Polski po wojnie zatrudniony 18.07.1947-08.12.1947 – dyżurny ruchu na stacji Kielce, a następnie na stacji Potok Złoty. 01.04.1950-12.03.1954 stacja Piekoszów zawiadowca IV, a dalej III klasy. 13.03.1954-31.12.1955 – technik służby ruchu, a następnie referendarz administracji technicznej stacji Kielce. W latach 1956-1965 przeniesiony do Oddziału Przewozów Kielce – jako dyspozytor parowozu I klasy i II klasy. 30.06.1965 r. przeszedł na rentę.
Represje – więzienia/obozy: 17.09.1939 r. dostał się do niewoli sowieckiej w Równem, woj. wołyńskie. Przebywał w obozie jenieckim Szepietówka, a następnie od 05.10.1939 r. w obozie Równe/Lwów.
Służba wojskowa lub konspiracyjna: 1925-1926 r. – służba wojskowa w 10 Baonie Administracyjnym Przemyśl. 02.09.1939 r. zmobilizowany do Plutonu Kolei Wąskotorowej nr 21 bierze udział w kampanii wrześniowej do dnia wzięcia do niewoli 17.09.1939 r. Po tzw. “amnestii” ochotnik do Armii Polskiej w ZSRR – wcielony 02.09.1941 r. w Tockoje do Baonu Kolejowego. Po ewakuacji w 1942 r. na Bliski Wschód – żołnierz 11 Baonu Saperów Kolejowych 3 Dywizji Strzelców Karpackich 2 Korpusu – zawiadowca stacji na terenie Iraku, Palestyny i Egiptu – stopień wojskowy : plutonowy. 28.12.1946 r. zgłosił się na wyjazd do Kraju. Zdemobilizowany powrócił do Polski drogą morską do Gdańska 13.06.1947 r. i zamieszkał w Przemyślu.
Posiadane odznaczenia: Odznaka Pamiątkowa 2 Korpusu, Medal Wojska po raz pierwszy, “Gwiazda Italii”, Brązowa Odznaka “The War Medal 1939-45” (1946 r.)
Dodatkowe informacje:

Absolwent Gimnazjum Klasycznego Księży Salezjanów w Lądzie. W 1927 r. ukończył Szkołę Podoficerów Gospodarczych 10 Oddziału Służby Intendentury w Przemyślu.

Skany / fotografie:

1. Zdjęcie Pana Franciszka Kopeć z 1962 r., źródło : Archiwum PKP w Sosnowcu