W dniu 25.11.2021 r., w święto pracowników kolei, Instytut Pileckiego upamiętnił Jana Maletkę, pracownika kolei zamordowanego przez Niemców 20 sierpnia 1942 roku za podanie wody Żydom transportowanym do obozu zagłady Treblinka II. W uroczystości, której współorganizatorami byli Fundacja Grupy PKP oraz Grupa PKP, Muzeum Treblinka oraz samorządy powiatu Ostrów Mazowiecka i gminy Małkinia Górna, wzięli udział przedstawiciele rodziny upamiętnianego oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin, zastępca dyrektora Instytutu Pileckiego Anna Gutkowska, dyrektor Muzeum Treblinka dr Edward Kopówka oraz przedstawiciele Fundacji Grupy PKP i władz samorządowych.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 uroczystą mszą świętą w Sanktuarium Trójcy Przenajświętszej św. Anny w Prostyni. Następnie na terenie byłej stacji kolejowej w Treblince, odsłonięto kamień z tablicą upamiętniającą Jana Maletkę. Dzięki współpracy Instytutu Pileckiego z Fundacją Grupy PKP oraz Grupą PKP wydarzenie uzyskało szczególną oprawę. Znakiem do rozpoczęcia uroczystości był sygnał nadany o godz. 12.30 przez lokomotywy przejeżdżających w pobliżu pociągów. Po ceremonii upamiętnienia uczestnicy oddali hołd wszystkim ofiarom obozów Treblinka I i Treblinka II, składając kwiaty pod pomnikiem Ofiar Zagłady, pomnikiem w obozie pracy oraz pomnikiem poświęconym Romom i Sinti.

Upamiętnieniu Jana Maletki towarzyszyły warsztaty edukacyjne, zorganizowane przez pracowników Instytutu Pileckiego w blisko 20 szkołach podstawowych i ponadpodstawowych regionu. Z kolei na ekranach reklamowych w okolicach Dworca Centralnego w Warszawie i na jego peronach przez cały dzień 25.11.2021 r. wyświetlana była animacja prezentująca historię Jana Maletki. Animacja wyświetlana była także w mediach społecznościowych Instytutu i Fundacji Grupy PKP.

Kolejarz Jan Maletka został zamordowany przez Niemców 20 sierpnia 1942 roku za podanie wody Żydom transportowanym do obozu zagłady Treblinka II. Zapraszamy do zapoznania się z Jego biogramem w naszej Bazie kolejarzy.

Postać Jana Maletki została upamiętniona w ramach programu Instytutu Pileckiego „Zawołani po imieniu” poświęconego osobom narodowości polskiej zamordowanym za niesienie pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej.