W dniu 14.06.2020 r. – w Narodowym Dniu Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady, a także w przypadającą także tego dnia 80 rocznicę pierwszego masowego transportu  Polaków do nowo założonego obozu KL Auschwitz, w sposób szczególny wspominaliśmy losy więźniów tego pierwszego transportu.

Wśród 728 Polaków, w tym m.in. żołnierzy kampanii wrześniowej, znalazło się przynajmniej 8 polskich kolejarzy. W naszej Bazie przypominamy ich losy w formie biogramów. Byli to : Józef Bałuk, Józef Gaj, Longin Grys, Stanisław Koprowiak, Kazimierz Krupa, Władysław Mazur, Eugeniusz Mścisz, Stanisław Sowiński. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z ich losami. Osobom posiadającym bliższe dane o ich losach przedwojennych, a w przypadku ocalonych – także losach powojennych, będziemy bardzo wdzięczni za kontakt z naszą Fundacją celem uzupełnienia Ich biogramów.

Zasługują oni na naszą pamięć.

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z relacjami z obchodów oraz informacjami archiwalnymi o więźniach pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz :

http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/wiemy-coraz-wiecej-o-wiezniach-pierwszego-transportu-polakow-do-auschwitz-14-czerwca-1940-r-,2139.html

http://auschwitz.org/muzeum/aktualnosci/80-rocznica-deportacji-pierwszych-polakow-do-kl-auschwitz-narodowy-dzien-pamieci,2144.html

https://cyra.wblogu.pl/kolejarze-w-pierwszym-transporcie-polakow-do-kl-auschwitz.html